Starptautiskais Centrālbaltijas reģiona “Interreg” projekts “SENsationalSTEM” 27.06.2022 13:15

Noslēdzies starptautiskais Centrālbaltijas reģiona “Interreg” projekts “SENsationalSTEM”, kura ietvaros dažāda formāta aktivitātēs iesaistījās jaunieši no Latvijas, Somijas un Igaunijas. Divu gadu laikā skolēni attīstījuši prasmes un guvuši pieredzi veidot starptautiskus mācību uzņēmumus, mācījušies pieņemt dažādību, multikulturālās atšķirības, attīstījuši uzņēmējspējas, kā arī komunikāciju angļu valodā. Pirmais projekta gads bija izaicinājums ne tikai dalībniekiem, bet arī organizatoriem, jo ieplānoto nācās pielāgot attālinātajam procesam MS Teams platformā. Tomēr mums bija iespēja tikties radošā nometnē Latvijā 2021. gada septembrī.

Šā gada martā divās dienās viesojāmies Tallinā Astangu profesionālajā skolā un rehabilitācijas centrā, apmeklējām Igaunijas Jūrniecības muzeju Tallinas vecpilsētā, piedalījāmies komandu saliedēšanas vakara pasākumā, strādājām pie starptautisko skolēnu mācību uzņēmumu ideju uzlabošanas un attīstīšanas.

Janita Kate Asare dalījās ar piedzīvoto:

“Šo divu dienu laikā ne tikai pavadījām laiku draudzīgā kompānijā, bet arī ieguvām vērtīgas zināšanas. Manuprāt, tieši vizīte Astangu profesionālajā skolā un rehabilitācijas centrā bija lieliska iespēja daudziem pārvarēt aizspriedumus un saprast to, cik daudz spēj cilvēki ar invaliditāti. Vēlāk pirmās dienas noskaņās mēs izbaudījām Tallinas vecpilsētas burvību Jūrniecības muzejā, kur uzzinājām par kuģniecību no 1835. līdz 1940. gadam, iegūstot arī jaunas zināšanas vēsturē. Divu dienu gaitā ar grupas biedriem pārspriedām ideju “Rehome”(kafejnīca, kurā pēc smagas darba vai mācību dienas var klausīties mūziku un relaksēties, rotaļājoties ar kaķiem no dzīvnieku patversmes), meklējām jaunus risinājumus un strādājām pie uzlabojumiem.

Manuprāt, projekts pavēris ne tikai iespējas satikt un iepazīt jaunus cilvēkus, bet arī iegūt skolai un dzīvei noderīgas zināšanas”.

Kate Cela par iespaidiem:

“Dienas Tallinā raksturotu kā super pavadītu laiku – atpūta, sadraudzība un jauni iespaidi vienuviet. Iespēja redzēt, kā citādie netiek izslēgti, bet gluži otrādi - tiek iekļauti mūsu starpā. Ļoti novērtēju šādu iespēju un novēlu katram to piedzīvot!”

Diāna Lubgane:

“Esmu pateicīga par piedāvāto iespēju un iegūto pieredzi! Bija jautri atrasties uz viena viļņa kopā ar skolotājiem un skolēniem, esot Igaunijā un piedaloties mācību projektā. Projekta mērķis ir skolēniem no Igaunijas, Somijas un Latvijas izveidot savu biznesa plānu, projektā iekļaujot arī skolēnus ar speciālām vajadzībām. Tas ļāva mums saprast, ka sabiedrība ir dažāda, bet viss slēpjas sadarbībā, mēs nedrīkstam ļauties emocijām un aizspriedumiem. Bija satraucoši prezentēt savu biznesa ideju, bet pārējo dalībvalstu komandu atbalsts un saliedētība noslēgumā lika saprast, ka viss ir lieliski. Ir iegūta virkne jaunu zināšanu, fotogrāfiju un atmiņu. Iegūtās zināšanas un emocijas motivē mani arī turpmāk piedalīties projektos.”

Pavisam drīz - 25. un 26. aprīlī - Rīgā notika nākamā projekta aktivitāte, kura kopā pulcēja ne tikai latviešus un igauņus, bet arī somus. Visi jutās patiesi aizkustināti par iespēju satikties klātienē.

Pirmās dienas aktivitātes noritēja Labklājības ministrijas Sociālās integrācijas valsts aģentūras Jūrmalas profesionālajā vidusskolā. Kopā iepazināmies ne tikai ar iespējām, kādas tiek piedāvātas jauniešiem ar speciālām vajadzībām, bet arī paši piedalījāmies meistardarbnīcās, veidojot piespraudītes un apsveikumu kartītes. Vakars noslēdzās ar sadraudzības vakariņām un boulinga spēli.

Nākamajā rītā visi tikāmies biedrības SUSTENTO birojā. Gan jaunieši, gan skolotāji dalījās pozitīvajās emocijās un tika turpināts darbs pie ideju prezentācijām. To, cik svarīgi būt aktīvā dzīves pozīcijā, un motivāciju darboties  guvām, noklausoties Draugiem Group runas vīra Jāņa Palkavnieka atraktīvo stāstījumu.

Tad pienāca projekta svarīgākais brīdis: 3. maijā starptautiskie mācību uzņēmumi žūrijai prezentēja savas idejas. Varam lepoties ar mūsu skolas meiteņu paveikto.

“Rehome”, kuru no TVģ pārstāvēja Janita Kate Asare, Nikola Pecenčuka un Anete Treide, tika piešķirta nominācija “Labākais komandas darbs”.

“Owl`s nest, kurā darbojās Krista Prūse un Kate Cela, ieguva nomināciju “Sociāli atbildīga biznesa ideja”.

“SAFE - FASH”, kuras sākotnējais nosaukums bija “Eco Likunta”, ieguva nomināciju “Videi draudzīga biznesa ideja”.

23.maijā projekta dalībnieces Janita Kate Asare, Diāna Lubgane, Nikola Pecenčuka, Anete Treide, Kate Cela, Krista Prūse un Eriana Veļika saņēma sertifikātus, kas apliecina veiksmīgo dalību projektā.

Projektā ar prieku līdzdarbojās skolotāja Ilze Ventiņa, Ieva Sebre un skolotājs Mārtiņš Danne.

Starptautiskais Centrālbaltijas reģiona “Interreg” projekts “SENsationalSTEM”

projekts