Smaidīgajam itālim Džuzepem pietrūks Latvijas 21.04.2016 22:28
Šajā mācību gadā Talsu Valsts ģimnāzijas 10. klasē skolēnu apmaiņas programmā mācās Giuseppe Torchetti no Itālijas. Par spīti tam, ka Latvijas pašreizējie laika apstākļi atbilstot viņa dzimtenes ziemai, bet te ceptās picas neesot šī vārda cienīgas, Džuzepe tomēr Latvijā labprāt paliktu vēl kādu gadu. Astoņu mēnešu laikā viņš jau labi apguvis latviešu valodu.
«Es pamēģināšu izstāstīt latviski,»
smaidīgais itāļu puisis apņemas. Viņam arī labi sanāk — rakstītajā tekstā pielabotas vien galotnes. «Mani sauc Džuzepe, man ir 17 gadi, esmu no Itālijas,» viņš sāk savu stāstu. Talsos Džuzepe ieradies pagājušā gada augustā, bet mājās atgriezīsies 2. jūlijā. Viņš apmeties viesģimenē, kas dzīvo Vandzenē. «Tas ir 19 kilometrus no skolas. Katru dienu braucu uz skolu ar autobusu. Daudz laika pavadu Talsos ar draugiem, eju uz sporta zāli, futbola treniņiem,» apmaiņas programmas skolnieks skaidro.
Viņa mājas ir Itālijas lejasdaļā, netālu no Neapoles. «Tur ir karsts. Tagad tur ir 26 grādi. Ziemā Latvijā bija ļoti auksti! Kad bija mīnus 20 grādi, tas bija traki! Grūti! Arī tagad te ir auksti — apmēram kā Itālijas ziemā!» Sniegs gan Džuzepem paticis, viņš braucis ar slēpēm no Kamparkalna, vēlējies apgūt arī snovbordu, bet tas šķitis par grūtu. Toties paguvis uzcelt sniegavīru.
Lai tiktu uz Latviju, Džuzepe Itālijā piedalījies konkursā, kārtojis eksāmenus un ticis izvēlēts dalībai skolēnu apmaiņas programmā. «Latvija man patīk! Labi cilvēki, man patīk arī daba,» viņš apliecina. Īpaši skaisti šķietot Latvijas meži, kādu Itālijā neesot. Džuzepe smejas, ka jūra gan viņa dzimtenē esot krietni siltāka. Te viņš Lieldienās pamēģinājis pabradāt pa jūru un tūlīt nožēlojis.
Protams, Džuzepe arī mācās Talsu Valsts ģimnāzijā. «Sākumā bija grūtāk, jo es nesapratu latviešu valodu, un daudzi skolotāji nerunā angliski. Bet tagad ir vieglāk, varu saprast,» viņš stāsta. «Džuzepe ļoti labi runā latviski un ļoti braši mācās,» uzslavē klases audzinātāja Inguna Paleja. «Klasesbiedri ar mani runā latviski, un tad man ir vieglāk iemācīties latviešu valodu,» puisis vērtē. Viņš neslēpj, ka šī valoda šķietot grūta — īpaši sarežģītas esot tik mainīgās vārdu galotnes!
Uzturoties Latvijā, Džuzepe apgūst arī vācu valodu (to pieminot, viņš uzreiz vāciski iepazīstina ar sevi, nosauc savu tagadējo dzīvesvietu un dzimto zemi) un nedaudz — krievu («Hočeš jabloka?» jaunietis krieviski pajautā un smejas).
«Cilvēki Latvijā sākumā ir auksti,»
Džuzepe vērtē, atceroties skolas gaitu sākumu Talsos. Laikam ejot, situācija gan ļoti mainoties uz labo pusi. «Tagad ir forši ar visiem,» viņš apliecina un piebilst, ka vēl nemaz nevēlas atgriezties Itālijā. «Mums arī būs žēl šķirties. Ļoti,» atzīst I. Paleja. Viņai šī esot nozīmīga pieredze. Džuzepe esot pirmais no apmaiņas skolēniem, kurš padziļināti mācās matemātiku, jau 10. klasē apgūstot to, ko latviešu skolēni mācās 12. klasē. Savā skolā Itālijā viņš apgūst programmu, kurā uzsvars likts uz matemātiku (nedēļā ir piecas vai sešas matemātikas stundas), fiziku (četras stundas nedēļā), ķīmiju, bioloģiju. «Tur skola sākas 8.00 no rīta un beidzas 13.00. Tas ir vieglāk, ir vairāk brīva laika, bet mums viena [mācību] stunda ilgst 60 minūtes un nav brīvlaiks (domāts starpbrīdis — E. L.) pēc katras stundas,» salīdzina Džuzepe. Latvijā viņš mācās matemātiku, latviešu valodu, angļu valodu, vācu valodu, informātiku, vēsturi, ģeogrāfiju. Augustā Itālijā Džuzepi gaida eksāmeni par mācību vielu, ko viņa klasesbiedri apgūst šajā mācību gadā, tāpēc viņš apzinās, ka priekšā stāv nopietna gatavošanās.
Maijā Latvijā pirmoreiz ieradīsies Džuzepes ģimene. Viņš nolēmis vecākiem parādīt Rīgu un Ventspili. Latvijā puisis jau bijis daudzviet, tāpēc zina teikt, piemēram, ka Daugavpilī daudzi runājot krieviski. Klasei vēl maijā iecerēts ar prāmi doties ekskursijā uz Stokholmu.
Sarunas laikā atklājas, ka Džuzepem ne visai garšo latviešu ēdieni. «Sākumā man negaršoja apmēram… nekas!» puisis neslēpj. Viņš gan vienalga ēdot visu, bet īpaši esot iegaršojies plovs. Jā, Talsos pieejamās picas šajā vārdā nevarot saukt un, lai gan vietējie mēdz gatavot makaronu ēdienus, arī tie neesot itāļa gaumei atbilstoši.
Intervijas laikā Džuzepe uzzina, ka Talsu pusē jau pazīstams cits itālis ar tādu pašu vārdu — Valdgales dzirnavu saimnieks Džuzepe Rikardi, un nu jaunietis cer, ka abiem izdosies iepazīties.
Žurnāliste Elīna Lāce
"Talsu Vēstis"