“Savējo” Meteņi ar pasaules garšu 27.02.2022 20:36

Februārī latvieši svin Meteņus, kas ir jauna Saules gada iesākums un pavasara gaidīšanas svētki ar jautrām izdarībām. Talsu Valsts ģimnāzijas latviskās jaunrades klubs ”Savējie” šos svētkus gaidīja ar bažām, jo 6. februārī, kad tie jāsvin, no sniega ne vēsts.  Galvenā Meteņu tradīcija saistīta ar vizināšanos no kalna, ko jaunieši gribēja izbaudīt.  Pirmdienas rītā, 7. februārī, pasaule atkal bija balta. Ja ne vizināties, tad sniegavīru uzcelt varēja. Zvārgulīšiem pie apģērba skanot, notika  sniegavīru celšanas konkurss skolas alejā. Skolas dārza  ābelē jauniešus gaidīja mazs pārsteigums no skolotājas  - kāda meksikāņu tradīcija.

Latviešu tradīcija Meteņos bija izjokot  bērnus, stāstot, ka Metenis met zelta pogas, konfektes  un dāvanas. Dāvanas gaidot, bērni dažkārt tika aplaistīti ar ūdeni. Meksikāņu tradīcija ir iepriecināt bērnus, veidojot pinjatu. Pinjata - krāsains tēls, veidots no papīra, kuru ar aizsietām acīm un rotātu nūju, sadauzot var tikt pie konfektēm. “Savējiem” arī bija sava pinjata - Meteņu ķekatu maska - mazā sieviņa un pie konfektēm tika arī jaunieši.

Slāvu tautas arīi šajā laikā svin pavasara atnākšanu - Masļeņicu. Viņu tradīcija šajos svētkos ir ēst pankūkas, kas iepatikās arī “Savējiem”. Aveņu, bumbieru - ābolu ievārījums, piparmētru tēja, plānās pankūkas guva lielu atsaucību, un svētki turpinājās ar dažādām spēlēm.