Talsu Valsts ģimnāzija - logs uz pasauli
Ieskaties
Ģimnāzija sociālajos tīklos

Latviskās jaunrades kluba "Savējie" mācību ekskursija 01.10.2019 12:52

Talsu Valsts ģimnāzijas latviskās jaunrades klubs “Savējie” 30.septembrī mācību ekskursijā apmeklēja Latvijas Amatniecības kameras diplomēto meistaru, sabilnieku, rotkali Hariju Jaunzemu, apskatīja Sabiles mākslas skolas skolotājas Sarmītes Jurjakas karikatūru un papīra leļļu skulptūru izstādi Sabiles pilsētas bibliotēkā un Sabiles pilskalnā baudīja skaistos rudens skatus uz pilsētu.

Tikšanās ar rotkali Hariju Jaunzemu bija īsta mācību stunda latviskajā dzīvesziņā. Viņa dziļās vēstures zināšanas pārsteidza un lika aizdomāties, ka pret savas tautas senvēsturi nedrīkst izturēties virspusēji un nepārbaudot faktus.

Lai izgatavotu īstas, autentiskas baltu rotas, meistars daudz laika velta to izpētei, apmeklē muzejus Rīgā, lasa un pēta vēstures rakstus un grāmatas  un tikai tad ķeras pie rotu gatavošanas, kuras viņš saka, ka pareizi būtu saukt par kulta priekšmetiem ar kuriem rotājas. Uzzinājām, ka kopt un tīrīt vara, bronzas rotas var ar parastu zobu pastu, pēc tam spodrinot ar vilnas lupatiņu. Rotas ik pa laikam jāpatur tekošā strautā, lai tās enerģētiski attīrītu.

Interesants bija meistara stāstījums par to, ka latviešu sievietes vainagus iespējams valkājušas arī pēc apprecēšanās līdz sirmam vecumam, lakatu siešana un aubes nēsāšana ienākusi kopā ar kristīgo ticību.  Harijs Jaunzems uzskata, ka svarīgi iegādāties to rotu, kura intuitīvi uzrunā, tā ir īstā. Klubiņa dziedātā dziesma iepriecināja meistaru un viņš izteica varbūtību, ka varētu jauniešus iesaistīt kādā viņa rīkotajā latviskās dzīves ziņas izzinošā pasākumā.

Latviskās jaunrades kluba "Savējie" vadītāja Līksma Sokolova

Foto: Renāte Spirga


Pievienotie attēli


Atslēgvārdi

Savējie