Latviskās jaunrades kluba “Savējie” dalībnieki izgatavo kokles 12.05.2018 23:15

Talsu Valsts ģimnāzijas latviskās jaunrades klubs “Savējie” kopā sapulcinājis jauniešus, kuriem nozīmīgas ir latviskās vērtības - tautiskās dejas, kokles un citu instrumentu  spēle, dziedāšana un  latvisko zīmju praktiska pielietošana, kā arī citas nodarbes.

Pēc Valsts svētku koncerta skolotājs Jānis Bērziņš, kura padoms noderēja dažādu mūzikas instrumentu gatavošanā, sāka interesēties par kokles gatavošanu. Kokle ir dziedāšanas koks jeb dvēseles instruments, un cilvēki, kuri paši gatavojuši savas kokles atdzīst, ka to skanējums ir īpašs.

Par iedvesmas avotu kalpoja skolotājas Līksmas kokle, ko gatavojis pazīstamais kokļu meistars Kārlis Lipors, kurš savā mūžā izgatavojis vairāk kā 200 instrumentu. Divi Talsu Valsts ģimnāzijas puiši, kluba “Savējie” dalībnieki Kārlis Lepa un Mārtiņš Grunte, skolotāja Jāņa Bērziņa vadībā sāka skaistu, radošu un grūtu procesu, jo kokli skolotājs gatavoja pirmo reizi.

Oficiāli darbs pie koklēm sākās 2017. gada 11.decembrī, kad paralēli zinātniski pētniecisko darbu rakstīšanai, puiši mājturības kabinetā darināja savu Dvēseles instrumentu. To, cik tas ir darbietilpīgs un sarežģīts process, saprata visi, kas bija iesaistījušies šai projektā. Vizuāli tās ir ļoti skaistas kokles, gatavotas no priedes koka. Kārlis savu kokli rotāja ar Auseklīti, bet Mārtiņš savai koklei izgrieza Mārtiņa zīmi.

Pirmo reizi kokles skanēja bibliotēkā 2018. gada 25. aprīlī, kad kā pārsteigumu skolotājs un puiši vēlējās to pasniegt skolotājai Līksmai vārda dienā. Un pārsteigums izdevās godam.

Pirmā publiskā uzstāšanās ar pašdarinātajām koklēm bija 2. maijā   Erasmus+ projekta “Gaming Power” dalībniekiem un 3. maijā “Baltā galdauta svētkos”, kur tika godināti mācību priekšmetu olimpiāžu uzvarētāji un skolēnu ZPD laureāti. Trešā lielākā uzstāšanās būs Latvijas Lauksaimniecības muzejā 19. maijā ar programmu “Pastalas un dziesmas šūpulī”.

Gandarījums ir mums visiem gan par iedvesmu šo procesu uzsākot, par pacietību Kārlim un Mārtiņam, par prasmēm un meistarību skolotājam Jānim. Vislielākais prieks, ka ar darbu, pacietību, rūpību un vēlēšanos darboties ir iespējam viss. Paldies no sirds. Kokļu tapšanas process ir iemūžināts videomateriālā, kuru varat noskatīties skolas mājaslapā.

TVģ latviskās jaunrades kluba “Savējie” vadītāja Līksma Sokolova

latviskās jaunrades klubs, Savējie