Talsu Valsts ģimnāzija - logs uz pasauli
Ieskaties
Ģimnāzija sociālajos tīklos

Ēnu dienā dodies uz Šveici 22.01.2020 19:44

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pieciem vidusskolēniem piedāvā iespēju uzzināt, kā strādā zinātnieki pasaulē lielākajā zinātniskajā laboratorijā – Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), piesakoties kļūt par viņu ēnām un īsi pēc Ēnu dienas – 18.februārī – doties uz Šveici un klātienē iepazīt zinātnieku ikdienu CERN.

Augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centrā, kur tiek veikti globāli atklājumi, piemēram, ir izgudrots internets un, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, apstiprināta Higsa bozona – elementārdaļiņu, kas piešķir matērijai masu – eksistence, strādā vairāki zinātnieki no Latvijas. RTU aicina pieteikties skolēnus no visas Latvijas «ēnot» CERN zinātnisko līdzstrādnieku, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru profesoru Tomu Torimu, CERN Inženierijas nodaļas robotikas jomas pārstāvi Artūru Ivanovu, kā arī CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimenta Latvijas grupas pārstāvjus – vadītāju Dr. Kārli Dreimani, līdzstrādnieku Dr. Viesturu Veckalnu un inženieri Gunti Pikuru.  

Vidusskolēniem būs iespēja RTU zinātnieku vadībā doties izzinošā ekskursijā CERN un iepazīt, kā dažādu jomu izcili pētnieki strādā pasaulē lielākajā un iespaidīgākajā zinātniskajā laboratorijā. Skolēni uz Šveici dosies ar lidmašīnu 18., bet atgriezīsies – 20. februārī. Ceļa un viesnīcas izdevumi tiks apmaksāti. 

Pieteikšanās vakancēm mājaslapā enudiena.lv tiks atvērta 24. janvārī, un pretendentiem vakancēm jāpiesakās līdz 27. janvārim. Lai pieteiktos, Ēnu dienas mājaslapas vakanču sadaļā jāizvēlas uzņēmums «Rīgas Tehniskā universitāte» un vēlamā zinātnieka «Ēnu diena Eiropas kodolpētniecības centrā (CERN)» vakance. Piesakoties vakancei, pretendentiem jāpievieno arī motivācijas vēstule un jāpamato sava interese par CERN un RTU zinātnieku darbu tajā, ko CERN vēlētos uzzināt un kur pēc vidusskolas absolvēšanas vēlas turpināt mācības. Skolēni, kuri iegūs iespēju doties uz CERN, tiks paziņoti 29. janvārī.

CERN galvenais darbības mērķis ir starptautiskas liela mēroga pētnieciskas infrastruktūras darbības nodrošināšana augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. Tā ir arī vieta, kur dažādi eksperti sadarbojas pētniecībā, tehnoloģijās un inovācijā, radot un vēlāk ražošanā ieviešot ikdienā izmantojamas lietas un pakalpojumus. 

RTU jau tradicionāli piedalās Ēnu dienā, lai skolēnus iepazīstinātu ar zinātnieku ikdienas darbu un inženierzinātņu izaicinājumiem. Ēnu diena ir pasaulē atzīta «Junior Achievement» karjeras izglītības programma 1.–12. klašu skolēniem, lai iepazīstinātu jauniešus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, palīdzot jau laikus izvēlēties profesiju un sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas mājaslapā var pieteikties ēnot arī citus RTU zinātniekus, kuri strādā RTU fakultātēs Rīgā un filiālēs ārpus tās. 

Informāciju sagatavoja:

Gundega Preisa,

RTU Ārējās Komunikācijas nodaļas

projektu vadītāja

Pievienotie attēli


Atslēgvārdi

karjeras izglītība, ēnu diena