Ēnu diena 2022 11.04.2022 06:13

Šī gada 6. aprīlī valstī norisinājās Ēnu diena, kurā skolēniem tika dota iespēja iepazīt dažādas profesijas un uzņēmumus. Talsu Valsts ģimnāzijā skolēnu dalība Ēnu dienā tiek atbalstīta, jo, analizējot absolventu atsauksmes, var secināt, ka tieši Ēnu dienā redzētais, dzirdētais, izmēģinātais bieži ir bijis noteicošais karjeras lēmuma pieņemšanā. Šogad no Talsu Valsts ģimnāzijas individuāli ēnot devās 52 skolēni un 3.b klase.

Skolēni iepazina šādas profesijas un darba vietas: ainavu arhitekts, uzskaitvedis, tiesnesis, advokāts, labdarības organizāciju vadītājs, automehāniķis, psihologs, sociālais darbinieks, bērnudārza audzinātājs, auklīte, darbs probācijas dienestā, jurists, bibliotekārs, uzņēmējs, lietvedis, zobu tehniķis, zobārsts, medicīnas māsa, radiologs, ķirurgs, anesteziologs, mārketinga projektu vadītājs, santehniķis, IT speciālists, personāla vadītājs, Montessori pedagogs, galdnieks, vizāžists, biznesa spēļu un simulāciju uzņēmums, SIA Krasts - R galdniecība, SIA FBS, SIA Moderum, kompānija NA, Euroshow. Liels skaits skolēnu iepazinās ar dažādām profesijām medicīnā SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca”  Talsu filiālē.

Īpaši tuvu medicīnai skolēniem bija iespēja piekļūt klīnikā “Headline”, kurā klīnikas vadītājs, medicīnas zinātņu doktors, otorinolaringologs Dr. Kaspars Peksis ar savu komandu deva iespēju skolēniem būt reālā operācijā un endoskopijā. Skolēniem bija iespēja vissīkākajās niansēs izzināt otorinolaringologa profesiju, iejusties studentu lomā, klausoties daktera lekciju par tēmu: “Slikti elpojošs deguns”, kā arī būt pacientiem.

Bez profesiju iepazīšanas skolēni guva arī izpratni par nepieciešamajām prasmēm, strādājot profesijās, kuras sistemātiski var attīstīt skolas laikā, kā arī uzzināja, ko nozīmē vadīt savu uzņēmumu, veidot uzticamu komandu.

Profesionāļu ieteikumi skolēniem.

1. Tev vienmēr nav jābūt pieredzei, tev ir jābūt gatavam mācīties.
  2. Nevienam nav tevi jāmotivē, tava motivācija ir tavā ziņā.
  3. Ļoti būtiska ir atbildība pret savu darbu, kolēģi, klientu.
  4. Tava kavēšana var maksāt gan tev, gan visam uzņēmumam.
  5. Empātija -  viena no svarīgākajām prasmēm darbā ar cilvēkiem.
  6. Komunikācijas prasmes – ļoti būtiskas, neviens neatgriezīsies vietā, kurā ir izjusta slikta, neatsaucīga komunikācija.
  7. Prasme pulcēt ap sevi cilvēkus, dot iespēju savā klātbūtnē justies otram labi ir būtiska veiksmes atslēga.
  8. Savas komandas dēļ vadītājam ir jādara viss, dažkārt arī jāpaliek bez algas, lai noturētu vērtīgus darbiniekus.
  9. Vienā dienā nekas nerodas, jābūt gatavam sistemātiskam darbam, jābūt neatlaidīgam, neatkāpties pie pirmās neveiksmes.
  10. Ja nemēģināsi, tad arī nekas nesanāks.
  11. Kūtrums, pašiniciatīvas trūkums jeb tas, kā var neredzēt darbu, – novērojama problēma mūsdienās.
  12. Bieži izskan jautājums: “Ko uzņēmums dos man, kas man par to būs?” Savukārt darba devējs varētu atbildēt ar pretjautājumu: “Ko tu dosi uzņēmumam?
  13. Nav nederīgu zināšanu, ir tikai neprasme tās pielietot.

Talsu Valsts ģimnāzijas saimes vārdā saku paldies profesionāļiem, uzņēmumiem, kuri deva iespēju jauniešiem būt tuvāk profesijai, lai nākotnē spētu pieņemt karjeras izvēles lēmumu.

Talsu Valsts ģimnāzijas pedagogs karjeras konsultants Ieva Smildzēja