Ekskursija uz Latvijas Nacionālo bibliotēku un Dailes teātri 04.05.2022 14:17

19. aprīlī Talsu Valsts ģimnāzijas 11. klase un 12.a klase devās mācību ekskursijā uz Latvijas Nacionālo bibliotēku. Skolēni no 11. klases piedalījās izzinošā nodarbībā “Medijpratība”, kurā bija iespēja mācīties kritiski izvērtēt informāciju masu medijos. Savukārt 12.a klases skolēniem bija nodarbība "Lasīšana kā pretošanās jeb pašizdots", kurā skolēni iepazinās ar pašizdotām grāmatām dažādos vēsturiskos periodos. Skolēni piedalījās orientēšanās spēlē ar uzdevumiem, lai labāk iepazītu bibliotēku un tās piedāvātās iespējas, kā arī apskatīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas pastāvīgo ekspozīciju "Grāmata Latvijā", kas ir 21. gadsimta un bibliotēkas jaunā veidola iedvesmots stāsts par Latvijas grāmatniecības vēsturi pasaules kontekstā.

Ekspozīcijas "Grāmata Latvijā" centrā ir grāmata – gan kā materiāls objekts, gan kā sociāla un garīga parādība, kas mainījusi un maina sabiedrību, cilvēku dzīves un prātus.

Ekspozīciju veido četras daļas, kas atklāj grāmatu no dažādiem skatu punktiem. Grāmatniecības vēsturei veltītajā daļā iespējams apskatīt Latvijā un latviski iespiestās grāmatas, kuras ir būtiski ietekmējušas Latvijas kultūru un nācijas identitāti.

Mikroizstāde ar nosaukumu "Maņas" veltīta lasītāja ķermeniskajai pieredzei saskarsmē ar grāmatu. Ar dažādu interaktīvu nodarbju palīdzību  iespējams burtiski uz savas ādas, ar savu dzirdi, redzi un garšu pieredzēt grāmatu.

"Vara" aplūko grāmatu kā varas instrumentu – gan padarot apmeklētāju par politisku manipulāciju objektu, gan atsaucot atmiņā izjūtas, ko katrs reiz piedzīvojis, nonākot kāda suģestīva teksta varā. Savukārt ekspozīcijas daļa "Gars" atklāj grāmatu ne tikai kā garīgā un laicīgā garīguma mediju, bet ar "dzīvas" grāmatas instalācijas palīdzību ļauj nokļūt arī grāmatu fantāziju pasaulē.

Pēc bibliotēkas apmeklējuma skolēni devās uz Dailes teātri, kurā skatījās izrādi “Izrāde, kas saiet sviestā”.

“Izrāde, kas saiet sviestā” - tas gan ir jaunās Dailes teātra komēdijas nosaukums, nevis pats darba rezultāts, jo “izrāde nav sagājusi sviestā”.

Iestudējums ir precīzs oriģināls britu teātra trupas “Mischief Theatre” izrāde “The Play That Goes Wrong”, un to briti Londonas Vestendā spēlē jau 19 gadus. Lugas centrā stāsts par Kornlijas drāmas pulciņa entuziastiem, kas iestudē "Slepkavību Haveršamas muižā". Lugas autori izdomājuši pilnu buķeti ar negadījumiem, kas var notikt uz teātra skatuves iestudējuma laikā, un par situācijām, kas aktieriem mēdz rādīties ļaunākajos sapņos.

Teātra kritiķe Maija Svarinska dalās pārdomās: "Jauns, mums negaidīts komēdijas tips, žanrs. Brīžiem aizkustinoši, smieklīgi. Aizkustinoši tāpēc, ka ir ļoti asprātīga režijas un aktieru sadarbība. Brīnišķīgi spēlē aktieri un vajag iemācīties, kas ir angļu melnais humors!"

Skolēnu atziņas

Izrāde bija smieklu pilna, viegli uztverama, jo piedalījās zināmi aktieri. Izrādē bija daudz pārsteigumu un negaidīti pavērsieni. Aktieru teksts bija jāuztver tieši bez nopietnas domas, jo “izrāde sagāja sviestā”. Katram izrādes tēlam bija savs raksturs. Tika izmantota zināma mūzika, un melodijas, kas papildināja izrādes būtību.

Minētās aktivitātes tika īstenotas ar projekta ““Latvijas skolas soma” finansiālo atbalstu.