Ekskursija Siguldā 02.10.2020 15:32

30.septembrī 9.b klase kopā ar skolotāju Singuru Zariņu un apvienotais 12.klašu kolektīvs kopā ar skolotāju Ievu Sebri devās ekskursijā uz Siguldu. Gana garais ceļš tika īsināts ar sarunām, smiekliem un galda spēlēm. Ekskursija notika sadarbībā ar "Latvijas skolas somas" projektu.

Pirmā pietura - safari parks jeb briežu dārzs "More". Jaunieši, tērpti mežam piemērotā apģērbā, gides pavadībā, devās 1,5 km garā pastaigu takā, lai sastaptu un ar atļautiem našķiem - āboliem, burkāniem - pacienātu meža cēlākos dzīvniekus - staltbriežus, dambriežus un baltos briežus.
Protams, neizpalika arī bez fotosesijām. Tā kā dzīvnieki, kā stāstīja gide, uzskata cilvēkus par sava bara pilntiesīgiem locekļiem, dažas bildes sanāca bezgala interesantas.

Pastaigas gaitā uzzinājām daudz interesantu faktu par šo iespaidīgo dzīvnieku dzīvi ne tikai safari parkā, bet arī savvaļā, par paradumiem, uzvedību un īpatnībām, kas saistītas ar dažādiem vecuma posmiem. Izrādījās, ka esam ieradušies tieši pieaugušo briežu "kāzu laikā", kad 2 gadus sasniegušajiem briežiem ir prātā tikai briežu meitenes un ik pa laikam bija dzirdama briežu baurošana. Šajā sakarā briežu puišiem jau laicīgi tiek apzāģēti ragi, lai izslēgtu iespēju vienam otru savainot, jo tieši šai laikā barā visai bieži nākas pierādīt savu pārākumu. Tikai saimnieku mīlulim un bara galvenajam briedim Roko ir atļauts staigāt un rotāties ar visai iespaidīgajiem ragu žuburiem. Gide visus iepazīstināja ar Justīni un viņas dēliņu Justu. Ja cilvēks nebūtu iejaucies, visticamāk, Justiņš nebūtu izdzīvojis, jo jaunā māmiņa bijusi bezgala apjukusi un nav zinājusi, ko ar mazuli iesākt. Izrādās, ka arī dabā ne viss notiek kā plānots.

Atsevišķs aploks izveidots arī pekariem, dzīvnieciņiem, kas ļoti līdzinās Latvijas mežacūkām. Par viņu dabu liecināja brīdinājums - "Uzmanību, dzīvnieki var iekost!" Saulīte mūs lutināja un pastaiga mežā izvērtās gana jauka, interesanta un pilna jautrības.

Tālāk ceļš mūs veda uz Turaidu. Turaida atrodas it kā Siguldā, tomēr uzraksts vēstīja, ka esam iebraukuši Krimuldas novadā. Mūs sagaidīja Turaidas pils muzeja darbinieces, kas tikai nedaudz mūs iepazīstināja ar pils vēsturi. Tā kā pašvadīts vēstures izzināšanas process ir vislabāk atmiņā paliekošs, jaunieši tika uzaicināti sadalīties komandās, lai orientēšanās spēles "Tūkstošgadu stāsts" laikā paši izzinātu Latvijas un Turaidas pils vēsturi. Komandām tika doti uzdevumi, kurus paveicot, darba lapās iespējams ierakstīt burtus svarīgiem atslēgvārdiem.

Fiziskās aktivitātes un vēstures apguve svaigā gaisā apvienojumā ar komandas garu tika gandarīta ar zaudēto enerģiju atjaunojošām un saldām balvām. Vērīgākās un ātrākās komandas tika godalgotas ar diplomiem par ieinteresētību Latvijas vēstures izzināšanā orientēšanās spēlē "Tūkstošgadu stāsts". Liels paldies Turaidas pils muzeja darbiniecēm par tik interesantu un aktīvu atpūtu!

Vēlā pēcpusdienā ceļš mūs aizveda uz lielāko piedzīvojumu parku Baltijā - "Tarzāns". Pēc "iekāpšanas" sistēmās, instruktāžas un mācību trasītes iziešanas, jaunieši devās visai nopietnā šķēršļu un augstuma pārvarēšanas trasē. Pēc pasākuma, daloties pieredzē, dažam nācās atzīt, ka tā bijusi nopietna cīņa ar sevi, ar bailēm no augstuma. Gandarījums bijis milzīgs, kad varēts teikt: "Es to paveicu!"
Talsos atgriezāmies pavēlu, bet visi priecīgi par izdevušos dienu.

Skolotāja Ieva Sebre

Ekskursija Siguldā