Lietotāja profils
Ielogojies ar kādu no sociālajiem tīkliem

draugiem.lv twitter.com facebook.com
Ieskaties
Ģimnāzija sociālajos tīklos

Augsim Latvijai 09.06.2010 13:59

Kapteiņa Zolta piemiņas dienas spēles „Augsim Latvijai!”

      18.maijā Kaugurciemā jau 8 gadu tika organizētas kapteiņa Zolta piemiņas dienas spēles „Augsim Latvijai!”, šogad aprit 91.gadadiena kopš Kaugurciema kaujās kritušajiem Studentu 2.rotas karavīriem un varonīgajam kapteinim Paulam Zoltam. Pasākumā kopā ar Jūrmalas skolu komandām piedalījās arī 2 komandas no Talsiem – 2.pamatskolas un ģimnāzijas jaunieši. 
     

 

1919. gada marta beigās kapteinis Pauls Zolts uzņēmās Latviešu atsevišķā bataljona 2. rotas vadību. 13. maija rītā Zolta rota ieradās ierakumos Kaugurciema kāpās pie Slokas, bet jau 18.maija rītā Zolta rotai uzbruka lielinieki. Bija jāatsit divu lielinieku pulku uzbrukums. Izrādījās, ka ložmetēji pieputināti smiltīm un kaujā maz izmantojami un šautenēm atsūtītas nepareizas patronas. Pārspēks bija nesalīdzināmi lielāks, cīņa nevienlīdzīga. Aptrūkās patronas, un Zolta rotas 2. vads, pret kuru bija vērsts cīņas smagums, atkāpās līdz Kaugurciema pirmajām mājām. Stāvoklis bija nopietns - ienaidnieks bija jāuzveic, jo citādi tas nokļūtu aizmugurē un lauztu visu fronti. “Uz priekšu zēni - ar durkļiem!” atskanēja kapteiņa pavēle. Un viņš pats bez kavēšanās ar šauteni rokās stājās savu karavīru priekšgalā. Kapteinis krita, bet rota kauju turpināja, piespiežot lieliniekus bēgt.
       Kritušajam kapteinim Paulam Zoltam par varonību Kaugurciema kaujā piešķīra Lāčplēša kara ordeni, bet 1920. gada 18. maijā viņa mirstīgās atliekas pārapbedīja dzimtenes kapos - Mazsalacā.
Komandas, kurās katrā pa pieciem dalībniekiem, veica, militārās stafetes 150-200 m  distanci , atbildēja uz vēstures jautājumiem saistībā ar kapteiņa Zolta dzīvi, Kaugurciema  kaujām un Latvijas vēsturi. Komandas distancē devās pa vienam cilvēkam ( pēc stafetes principa), un stafetes kociņš bija mugursoma, kuru trasē nedrīkstēja izlaist no rokām. Finišā mugursoma tika nodota nākošajam komandas dalībniekam. Savukārt pl.14.00 notika svinīgs piemiņas brīdis pie kapteiņa Paula Zolta pieminekļa Kaugurciemā un sacensību uzvarētāju apbalvošana.
Talsinieki startēja atzinīgi :
      4.-5.kl. grupā Talsu 2.pamatskolas jaunieši ieguva 2. vietu, bet 7.-8. klašu grupā – Talsu Valsts ģimnāzistiem 1. vieta.  Komandas saņēma piemiņas balvas no Jūrmalas izglītības pārvaldes un Kauguru kultūras nama, balvās bija arī futbola un volejbola bumbas. Ik gadus tiek pasniegta arī piemiņas balva „Augsim Latvijai” par lielu ieguldījumu jaunatnes patriotiskā audzināšanā. To saņēmis gan Latvijas nacionālo karavīru biedrības biedrs, ilgadīgs sporta skolotājs un treneris Oļģerts Mentelis, gan jauniešu klubs Experiments. Šogad šo simbolisko balvu saņēma Jūrmalas ātrā palīdzība par ikgadēju lielo atbalstu kapteiņa Zolta piemiņas pasākumu organizēšanā un arī Talsu Valsts ģimnāzijas komanda.
Pasākums bija lieliska dzimtenes mācības un pilsoniskās audzināšanas stunda visiem dalībniekiem.