1.c klases ekskursija 04.05.2022 14:50

Šī gada 26. aprīlī 1.c klase devās ekskursijā uz Spāres muižu, izmantojot “Latvijas Skolas somas” finansējumu. Muižā mūs sagaidīja skolnieces ome, kura ir šīs muižas vadītāja. Ekskursijas laikā iepazināmies ar ēkas arhitektūru, muižas senajām tradīcijām un vēsturiskajiem faktiem. Muižas bēniņos skolēniem bija iespēja apskatīt senus priekšmetus - senos gludekļus, dzirkles, bērnu ratiņus, televizorus, telefonus, skolas priekšmetus u.c.

Muižas dārzā iepazināmies ar nostāstu par Balto jaunavu, kurai par godu tika izveidota statuja “Meitene un putni”. Kopumā Spāres muižas parkā apskatāmi pieci vides objekti. Divi no tiem  -  priežu stumbru daļas ar dorēm (bišu koki), kuri uzstādīti kā vides objekti, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar senajām dravniecības tradīcijām.

Kaplūzu priede – priedes stumbra daļa atvesta no bij. Kaplūzu māju vietas Ģibuļu pagastā, netālu no Vēžezera. Kaplūzu mājās 1967. gadā uzņemts filmas “Kad lietus un vēji sitas logā” fragments. Priede sasniegusi dižpriedes apmērus un tās stumbrā ir divas dores.

Kalnnieku priede – otra resnākā priede Latvijā. Tās stumbra daļa atvesta no Kalnnieku māju vietas netālu no Spāres muižas. Lai gan priedes stumbra daļa ir diezgan trausla un sauskaltusi, dores vieta ir saglabājusies ļoti labi, jo koksne ir bagātīgi sveķota. Ekskursiju laikā jebkuram muižas apmeklētājam tiek sniegta informācija par senajām dravniecības tradīcijām apkārtnē.

Spāres laiva – izgrebts dižliepas stumbrs, kas izveidots laivas formā ar stumbrā ieaugušu jaunu liepiņu, no kuras izveidota spāre. Pie šī vides objekta apmeklētājiem tiek sniegta informācija par laiku 10 – 12 tūkstošu gadu atpakaļ – par Baltijas jūras veidošanos, jo netālie Ūdru kalni ir senās pagātnes jūras krasts.

Meitene un putni – ozolkoka statuja, kuru autors izveidoja pēc Spāres muižas seno nostāstu motīviem par Balto jaunavu.

Ozolkoka soliņš ar Ojāra Vācieša dzejas rindām, kuras uzrakstītas 80. gados, bet tik ļoti sasaucas ar mūsdienu situāciju Latvijā.

Visu šo vides objektu autors un uzstādītājs ir kabilnieks, kokgriezējs Aivars Bergmanis.

Minētie objekti  papildināja arī mācību saturu latviešu valodā, vizuālajā mākslā, dizainā un tehnoloģijās.

Minētās iniciatīvas bija iespējams realizēt ar projekta “Latvijas skolas soma” atbalstu.