Talsu Valsts ģimnāzija - logs uz pasauli
Ieskaties
Ģimnāzija sociālajos tīklos

Zinātne un zinātnieki 01.10.2009 23:40


     2. septembrī Talsu Valsts ģimnāzijas Zinību skolas skolēni, pieturoties pie labajām tradīcijām atkal pabija Zinātnieku naktī Rīgā. Šogad galvenā tematika bija veltīta fizikai un kosmosam. Skolēni viesojās Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, lai vērotu dzīvo eksperimentu „Magdeburgas puslodes”, kura norisi vadīja zinātnieks Dr. Juris Šteinbergs. Skatītāji varēja pārliecināties par vakuuma spēku. Interesanti, ka dzīvajā eksperimentā piedalījās zirgi, un skatītāji varēja arī paši savus spēkus pārbaudīt.
Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultātē studenti – pētnieki ar mūsdienīgu aparatūru demonstrēja, kā sabrūk konstrukcijas un materiāli, kā projektē un testē konstrukcijas kosmosam. Tiesa gan, skolēniem gribējās vairāk pavērot un paklausīties, bet pārāk liels bija apmeklētāju pieplūdums.
     Latvijas Universitātes bioloģijas fakultāte aizrāva katru pasākuma dalībnieku, jo fakultātē ir pietiekami daudz laboratoriju, un katra no tām demonstrēja ko interesantu. Interesanta nodarbība bija mikrobioloģijas laboratorijā (institūtā), kur stāstīja par mikrobiem, kas lido kosmosā un spēj tur izdzīvot. Katram bija iespēja iepazīties ar mikroorganismu dzīvības procesiem, veidojot no rauga savu zīmējumu. Zīmējumus noteikti katrs paņēma līdzi, lai mājās to audzētu un vērotu pārmaiņas. Tikpat izsmeļoša bija teorētiskā un praktiskā darbošanās, vērojot elektrolīzes un ūdens destilācijas procesus, sāls krāsas izmaiņas dažādos ķīmiskos procesos. Nanotehnoloģiju un mikroskopijas centrā skolēni iepazinās ar materiāliem, kurus izmanto kosmosa tehnoloģijās, kā arī uzzināja par pārsteidzošu zinātnieku ideju, kā nokļūt kosmosā – vairs nebūvēt kosmoskuģus ar ļoti dārgām izmaksām, bet gan izveidot tā saucamo „liftu”. Prieku skolotājiem sagādāja tikšanās ar mūsu skolas bijušo audzēkni, tagad studentu M. Briedi, kurš šajā fakultātē tagad jūtas kā mājās un ļoti labprāt mūs izvadāja pa fakultātes interesantākajām vietām.
     Skolēni un skolotāji viesojās arī Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas fakultātē, kur ar interaktīvu kalnu veidošanās modeli, var vērot un iztēloties, kā kalni veidojas dabā. Pasākuma vadītāji piedāvāja ieskatīties, kas vēderā ir akmenim, pamācot, kā pareizi nozāģēt gabaliņu un ieskatīties tā iekšpusē. Savukārt kvartārvides laboratorijā mikroskopos visiem bija iespēja vērot alerģiju izraisošos ziedputekšņus un to, kādu gaisu šajā pašā brīdī elpojam.
      Noslēgumā mūsu jauno zinātnieku grupa pabija Latvijas Universitātes centrālajā ēkā, kur gida pavadībā apmeklēja universitātes Vēstures muzeju un apskatīja F. Candera ekspozīciju. Interesanta bija izstāde „Teleskopam – 400”.
Par zinātnieku darbību interesējas arī skolotāji, tāpēc programmu šim vakaram jau otro gadu pēc kārtas izstrādāja ķīmijas skolotājs O. Gūtmanis, bet ar interesi pasākumā piedalījās arī fizikas skolotājs I. Fokerots, matemātikas skolotāja I. Paleja un Zinību skolas vadītāja Gita Ernstsone.
      Zinātnes dienu pasākumi turpinājās sestdien, 26. septembrī ar A. Lerha – Puškaiša 150 gadu jubilejai veltītu Zinātnisko konferenci un daudzveidīgiem pasākumiem Latviešu biedrības namā, kas veltīti izcilajam pasaku tēvam. Mūsu skolu pārstāvēja latviešu valodas un literatūras skolotāja Gita Ernstsone un teātra studija „TE”.           
Sagatavoja metodiķe Gita Ernstsone