Eseju konkurss 19.03.2009 18:34

Noskaidroti eseju konkursa "Ko mums šodien teiktu Oskars Kalpaks?" uzvarētāji.

Noslēdzies Demokrātiski patriotiskās biedrības izsludinātais eseju konkurss "Ko mums šodien teiktu Oskars Kalpaks?". 20. martā plkst. 13.00 O. Kalpaka Tautas Daiļamatu pamatskolā notiks svinīgs pasākums, kurā apbalvos konkursa uzvarētājus.
Trīs galvenās konkursa balvas - apmaksātu braucienu uz Eiropas Parlamentu Briselē - saņems Kristīne Platace (Aizkraukles vakara (maiņu) vidusskolas 11. klases audzēkne), Sabīne Bunere (Talsu 2. vidusskolas 10. klases skolniece un Laura Supe (Mores pamatskolas 9. klases skolniece).
Balvas pasniegs un uzvarētājus sveiks Ģirts Valdis Kristovskis - Demokrātiski patriotiskās biedrības dibinātājs, O. Kalpaka pieminekļa fonda priekšsēdētājs un Eiropas Parlamenta deputāts.
Savu atbalstu konkursam izteikusi arī Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, kas piešķirs vēl vienu galveno balvu - braucienu uz Briseli. Šo balvu saņems Atis Kļaviņš (Jelgavas 4. vidusskolas 10. klases skolnieks).
Atzinību un dažādas balvas saņems arī vairāki citi konkursa dalībnieki - Zane Kudricka (Jelgavas Valsts ģimnāzijas 10. klases skolniece), Anda Zvingule (Kuldīgas Centra vidusskolas 10. klases skolniece), Anna Zemblicka (Krāslavas Valsts ģimnāzijas 12.klases skolniece), Ieva Tuskena (Priekules vidusskolas 12. klases skolniece), Liene Ozoliņa (Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece), Agnese Melluma (Priekules vidusskolas 10.klases skolniece), Edmunds Gross (Rīgas 99. vidusskolas 11. klases skolnieks), Mārtiņš Tupiņš (Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 9.klases skolnieks), Bruno Lauris (Liepājas 1. ģimnāzijas 9. klases skolnieks), Ieva Krotova (Talsu Valsts ģimnāzijas 9. klases skolniece), Kaspars Oļševskis (Nautrēnu vidusskolas 12. klases skolnieks), Edgars Lasmanovičs (O. Kalpaka Rīgas Tautas Daiļamatu pamatskolas 9. klases skolnieks) un Ieva Kazlauska (Saldus 2. vidusskolas12. klases skolniece).
Konkursa mērķis bija rosināt skolēnus iegūt papildus zināšanas par Latvijas vēsturi un par Oskaru Kalpaku - pirmo Latvijas armijas komandieri, kā arī rosināt patriotisma jūtas pret savu valsti. Konkursa idejas autore un žūrijas locekle Sarma Dreimane uzskata, ka konkursam būtu jākļūst ikgadējam.
Konkursa žūriju vadīja Janīna Kursīte-Pakule - LU profesore un Saeimas Pilsoniskās savienības frakcijas deputāte.
Konkursam bija liela atsaucība - tika iesūtīti 128 darbi. Pārsvarā konkursā piedalījās skolēni no reģioniem.
Ieskatam - daži spilgtākie citāti no iesūtītajām esejām:
"Ikvienam būtu jācenšas kļūt kaut nedaudz līdzīgam Oskaram Kalpakam, jo, ja reiz viens cilvēks spēja paveikt kaut ko tik nozīmīgu, tad iedomājieties, ko gan spētu mēs visi kopā!"
"Mēs sevī nesam vecāku pārdzīvoto atmodas nemieru, prieku par atjaunoto valsti, arī smeldzi par kļūdām, un tas mūs dara stiprākus.
„Es redzu Oskaru Kalpaku starp mums - reizi piecos gados viņš aizrautīgi spēlē vijoli Dziesmu svētku estrādē, kad es lieku virpuļot saviem Talsu svītrainajiem brunčiem dejā, reizēm viņš apsēžas man blakus skolas solā, reizēm godprātīgi šķūrē sniegu no piesnigušām ielām, bet reizēm man liekas, ka viņš tikai vēl dzims...Pasaule ir apaļa, tādēļ viss labais reiz atgriezīsies..."
"Ko varētu teikt Kalpaks šodien? "Ne ar garām runām, bet ar tiešu izlēmīgu darbību gūstama uzvara, tā kā mēs 1919.gada 3. martā cēlāmies uzbrukumā pret lieliniekiem."
"Viņš, kurš atteicās no jauniem zābakiem, ja kareivjiem tādu nebija, nespētu izteikt ne vārda no pārsteiguma, redzot, cik modri trenētu jaunekļu vienības apsargā varasvīrus no tautas, tiem iezveļoties lepnu automobiļu komfortablajos mīkstumos. Viņš pirmajā brīdī redzētajam pat nespētu noticēt un domātu, ka viņam tur debesīs rādās kāds murgains sapnis."